29 Şubat Perşembe 2024

Halk TV'de Biden'ı aklama çabası

Halk TV'de Biden'ı aklama çabası

CHP tarafından desteklenen televizyon kanalı Halk TV'de yine çok tartışılacak ifadeler kullanıldı. Levent Gültekin, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımlamasını değerlendirirken, açıklamayı olumlu bulduğunu söyledi.

 

Halk TV’de Levent Gültekin ve Murat Sabuncu’nun gerçekleştirdiği İki Yorum programında tartışma yaratacak ifadeler kullanıldı.

 

Biden'ın 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımlamasını değerlendiren Gültekin açıklamalarında, “Ben Biden'ın açıklamasını niye olumlu buluyorum. Şimdi içinde bir tek ‘soykırım’ kelimesi kaba ve rahatsız edici bir boyut ama onun dışında birkaç şeye çok dikkat ettim” dedi.

“Açıklama yapmadan önce Erdoğan'ı aramış olması önemli bir şey” ifadesini kullanan Gültekin devamında şunları söyledi:

 

“Belli ki kendince içerde verdiği sözü tutacak ama abartmayın bu size karşı düşmanlık değil teminatı veriyor. Biden’ın haziranda Erdoğan'la görüşme koyması önemli. O metinde çok önemli bir şey yapıyor. Biden. Türkiye'nin 50-60 yıllık kabusunu en az zararla bitirme çabası var o metinde. Dünyaya diyor ki ‘Bunu Osmanlı yaptı, genç yeni Türkiye'yi suçlamaya kalkmayın.’ Ben bunu anlıyorum. Suçlanacak biri varsa son Osmanlı ve İttihat Terakkiyye yıkmaya çalışıyor ‘Konstantinapolis’ diyerek onu yapıyor. Türkiye'yi bu işin töhmetinden kurtarmaya çalışıyor.”

Yeni Yorum