24 Haziran Pazartesi 2024

Tunç Soyer, başörtülü kadınları intihar bombacısı olarak çizen Fransız karikatüristi festivale davet etti!

Tunç Soyer, başörtülü kadınları intihar bombacısı olarak çizen Fransız karikatüristi festivale davet etti!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 16 ile 25 Aralık tarihlerinde çevrimiçi düzenlenecek olan Uluslararası Mizah Festivali'ne, başörtülü kadınları intihar bombacısı olarak Fransız karikatürist ve Ermeni Soykırımı yalanını çizimlerinde yansıtan İsrail kökenli Michel Kichka'yı festivale davet etmesi büyük tepkilere neden oldu.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye ve İslam karşıtı çizmler yapan Fransız Karikatürist Jean Plantu ve İsrail kökenli Michel Kichka'yı Uluslararası Mizah Festivali'ne davet etmesi büyük tepki topladı. Ak Parti, MHP ve Vatan Partisi İl başkanları art arda yaptı açıklamalarla tepkilerini ortaya koydular.

 

16 ile 25 Aralık tarihlerinde çevrimiçi düzenlenecek olan mizah festivalinin konuklarında olan Jean Plantu, yaptığı karikatürlerde başörtülü kadınları intihar bombacısı olarak çizmişti. Plantu aynı zamanda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hakaret eden çizimleriyle de biliniyor.

 

Festivale davet edilen diğer konuk Michel Kichka ise Ermeni Soykırımı yalanını çizimlerinde sürekli anlatmıştır. Kichka, Türkiye aleyhindeki çizgisi ile oldukça dikkat çekiyor.

 

AK PARTİ, MHP VE VATAN PARTİSİ'NDEN GELEN TEPKİLER

 

Ak Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, festivalin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ihanet festivaline dönüştürülmek istendiğini söyledi.

 

Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Rıfat Mutlu'dan da, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e tepki geldi.

 

Yaptığı karikatürler ile Türkiye'den çok sayıda ödül alan Karikatürcüler Derneği Üyesi  Rıfat Mutlu, İzmir Mizah Festivali'ne Türkiye ve İslam düşmanlığı yapan karikatürleriyle tanınan kişilerin çağrılması şiddetle kınadığını bildirdi.

 

Bir tepki de MHP İl Başkanı Veysel Şahin'den geldi. Öncelikle depremin yaralarının henüz sarılmadan böyle bir festival yapılmasına tepki gösterdi. 

 

İzmirli Avukat Tarcan Ülük ise festivalle ilgili CHP'li belediye başkanı Tunç Soyer ve belediye yetkilileri hakkında suç duyurusu yaptı.

 

Kaynak: haberciniz

Yeni Yorum