17 Temmuz Çarşamba 2024

Mehmet Emin Ekmen Ali Babacan’ı iyice yoldan çıkardı! Bu kez Savunma sanayisindeki yatırımları hedef aldılar…

Mehmet Emin Ekmen Ali Babacan’ı iyice yoldan çıkardı! Bu kez Savunma sanayisindeki yatırımları hedef aldılar…

Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen’in yönlendirmesiyle TSK’ya kimyasal silah iftirası atan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı ile görüşen, HDP ile ortak söylemler kullanan son olarakta savunma sanayisindeki yatırımlarını eleştiren DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, iktidarın değişmesi durumunda yapılanları değerlendireceklerini söyledi.

 

Türkiye'nin savunma sanayisinde öncü bir ülke olmasını sağlayan yatırımlar meyvesini verdi.

 

Bayraktar İHA ve SİHA'lar gökyüzünün egemen gücü oldu.

 

Öyle ki pek çok ülkenin almak için sıraya girdiği İHA ve SİHA'lar, Türkiye'yi savunma sanayisinde en üst lige çıkardı.

 

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ zaferi ve 

Ukrayna'nın Rusya'ya karşı hamlelerinde çok önemli bir rol üstlenen insansız hava araçları, muhalefetten bazı isimler tarafından daha önce eleştirilmişti.

 

Bu isimlere şimdi de Ali Babacan eklendi.

 

Savunma sanayisinde yapılanlar şimdi de Babacan'a dert oldu

 

Fox TV'de Çalar Saat programına katılan Babacan, Türkiye'nin savunma sanayisindeki yatırımlarını hedef aldı.

 

Ürettikleri İHA ve SİHA'larla savaşların kaderini değiştiren Baykar'ı hedef tahtasına oturtan Babacan, savunma sanayisindeki teşviklerin adil dağıtılmadığını öne sürdü.

 

Babacan, katıldığı bir yayında konuya ilişkin ifadeleri sonrası Baykar'dan gelen cevabın siyasi olduğunu söyledi.

 

Baykar'ı akrabalık ilişkisi üzerinden hedef aldı

 

Selçuk Bayraktar'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı olmasına göndermede bulunan Babacan, "Söylediklerimden sonra yapılan açıklamalar bir genel müdürün değil, siyasetle iç içe geçmiş bir yapının açıklaması aynı zamanda. Özellikle bu akrabalık, şirketlerle hükümet arasındaki böyle girift ilişkiler doğru bir şey değil. Adilliği, şeffaflığı ve eşitliği yerle bir eden yaklaşımlar bunlar." dedi.

 

"Bu projelere dokunacağız"

 

İktidara gelmeleri durumun savunma sanayisinde yapılanları sorgulayacaklarını da ifade eden Babacan, "Şimdi seçim yaklaşıyor ve hükümetin elindeki en önemli propaganda projelerinden bir tanesi de bu. Bu proje de öyle bir hale getirildi ki bu çok kutsal, dokunulmaz, dokunanı mahvederiz falan filan ya. Kusura bakmayın ya dokunacağız tabii, doğruya doğru yanlışa yanlış diyeceğiz. Tek bir şirket üzerinden bu işler olmaz açıkça söylüyorum. Eğer rekabetten korkuyorlarsa korksunlar." şeklinde konuştu

Ekmen etkisi!

 

Çözüm sürecinin baş aktörlerinden biri olarak adı ön planan çıkan Mehmet Emin Ekmen, DEVA Partisi’nde Ali Babacan’ın yardımcısı konumunda.

 

HDP’ye yakın fikirleri ve çevresiyle Ali Babacan’ın akıl hocalığını yapan Ekmen; Babacan’ı TSK’ya kimyasal silah iftirası atan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı ile görüştürdü, HDP ile ortak söylemler kullanmasını sağladı. Paris’te ölen PKK’lılara taziye mesajı attırdı. Son olarakta Savunma Sanayi yatırımlarını eleştirmesine etken oldu.

 

Öte yandan Ekmen’in Babacan üzerindeki etkisinin parti içinde huzursuzluğa sebep olduğu iddia edildi.Yeni Yorum