26 Eylül Pazartesi 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus lider Putin Afganistan’daki son durumu ele aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus lider Putin Afganistan’daki son durumu ele aldı

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda görüştü. İki lider, Afganistan'daki son durumu ele aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Afganistan'da yeni dönemde kurulacak hükümetle geliştirilecek ilişki hususunda da eşgüdüm içinde olma noktasında mutabık kaldı.

 

Afganistan'da ABD ordusunun çekilmesinin ardından Taliban'ın ciddi bir direnişle karşılaşmadan, bir ay gibi kısa sürede Kabil'e girerek yönetimi ele geçirmesi dünyanın gündemine oturdu. Türkiye'de Afganistan'dai güven ve huzur ortamının yeniden sağlanması için çalışmalarını sürdürüyor. Birçok ülke lideriyle görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

 

İki liderin görüşmesinde Türkiye-Rusya ilişkilerini geliştirecek adımlar ve Afganistan'daki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

 

Düşen uçak için başsağlığı

 

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Kahramanmaraş'ta yangına müdahale ederken düşen Rus uçağında hayatını kaybeden Türk ve Rus mürettebat için karşılıklı olarak başsağlığı diledi.

 

Mutabık kalındı

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan'da kurulacak yeni hükümetin de Afgan halkının çeşitliliğini yansıtacak şekilde kapsayıcı ve temsil edici olması gerektiğini,

Kabil'de Taliban ve Cumhuriyet liderleri arasında barış, güvenlik görüşmelerinin başlamasının ümit verici olduğunu söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Afganistan'da yeni dönemde kurulacak hükümetle geliştirilecek ilişki hususunda da eşgüdüm içinde olma noktasında mutabık kaldı.

Yeni Yorum