16 Nisan Salı 2024

Joe Biden haddini aştı! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a küstah sözler

Joe Biden haddini aştı! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a küstah sözler

ABD'de yapılacak olan başkanlık seçimlerinde Donald Trump'a rakip olan Demokrat aday Joe Biden'dan Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a küstah sözler. Biden katıldığı programda, Türkiye'de Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı muhalifleri desteklemeleri gerektiğini savundu.

 

"BEDEL ÖDEMELİ"

 

Biden, şu şekilde konuştu:

 

"Bence ona (Erdoğan'a) çok farklı bir yaklaşım uygulamalıyız. Muhalif liderleri desteklediğimizi açıkça göstermemiz lazım. Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli.

Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan'ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile... Partisi, İstanbul'dan dışarı atıldı. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz.

 

"TÜRKİYE'NİN BÖLGEDEKİ FAALİYETLERİNİ İZOLE EDECEĞİZ"

 

Yani şunu göstermemiz lazım. Türkiye, Rusya'ya bağımlı olmayı istemek zorunda değil. Uzun bir zaman önce o elmadan bir ısırık aldılar. Ama şu ana kadar onlara davrandığımız şekilde davranmaya devam etmeyeceğimizi anlamak zorundalar. Yani çok endişeliyim. Hava üslerimiz ve onlara erişimimize dair de çok endişeliyim. Bence bölgedeki müttefiklerimizle bir araya gelerek, onun bölgedeki faaliyetlerini nasıl izole edeceğimizle ilgilenmek bizim için son derece fazla iş olacak.

 

DOĞU AKDENİZ MESELESİ

 

Özellikle Doğu Akdeniz'de petrolle ilgili faaliyetleri ve görüşülmesi uzun sürecek olan çok sayıda başka şey... Ama cevabım 'evet, endişeliyim.'"

Yeni Yorum