28 Şubat Çarşamba 2024

Terör örgütü PKK, İsveç siyasetini esir aldı! Elebaşından gelen emri birebir uyguladı

Terör örgütü PKK, İsveç siyasetini esir aldı! Elebaşından gelen emri birebir uyguladı

NATO'ya katılmak için başvuruda bulunan İsveç, terör örgütü PKK'ya verdikleri destek nedeniyle Ankara tarafından veto edilirken, ülkede nefeslerin tutulduğu bir oylama gerçekleşti. Üstelik terör örgütü YPG'yi açık şekilde destekleyen bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh'in tercihi kilit roldeydi.

 

Rusya'nın Ukrayna'yı işgale girişmesiyle 100 yılı aşkın tarafsızlık pozisyonunu değiştiren İsveç, NATO'ya üyelik başvurusu yaptı. Türkiye, İsveç ve komşusu Finlandiya'nın ittifaka katılmasını terör örgütü PKK'ya verdikleri destek nedeniyle veto ediyor.

 

Bu ayın sonundaki NATO zirvesi öncesi Ankara ve İskandinav ülkeleri arasındaki görüşmeler hızlanırken, Stockholm yönetimi bugün bıçak sırtı bir gensoru oylamasıyla yüzleşti.

 

Parlamentodaki aşırı sağcı İsveç Demokratlar Partisi, Adalet Bakanı Morgan Johansson hakkında ülkede artan çete suçları nedeniyle gensoru önergesi verdi. Aşırı sağcı partinin teklifine parlamentoda sandalyesi bulunan üç parti daha destek verdi. Ana muhalefet Muhafazakar Parti, Hristiyan Demokratlar Parti ve Liberal Parti.

 

İSTİFA RESTİ ÇEKTİ

 

Adalet Bakanı'nı koltuğundan edecek soru önergesinde muhalefet partilerinin hedefi, 175 milletvekilinin oyunu elde etmekti. İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Adalet Bakanı'nın koltuğunu kaybetmesi halinde hükümetin istifa edeceğini söyleyerek rest çekti.

Yeni Yorum