28 Mayıs Salı 2024

Trump: Pentagon'un başındakiler beni sevmiyordur

Trump: Pentagon'un başındakiler beni sevmiyordur

Donald Trump, düzenlediği basın toplantısında Pentagonun kendisini sevmediğini ve savaştan başka bir şey istemediklerini belirtti.

 

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, ülke ekonomisini ve gündemi değerlendirdi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

İşçi Bayramını kutlayan Trump, ABD tarihindeki en hızlı ekonomik toparlanmanın ortasında olduğunu söyledi.

 

ABD'nin batılı ülkeler arasında en küçük ekonomik daralmayı yaşadığına işaret eden Trump, ülkenin koronavirüs salgınının neden olduğu krizden hızlıca toparlandığını aktardı.

 

Trump, Amerikan ekonomisinin ağustosta 14 milyon kişiye istihdam sağladığını hatırlatarak, "Mayıs ayından bu yana 10,6 milyonluk rekor seviyede istihdam sağladık." dedi.

 

"PENTAGON SAVAŞTAN BAŞKA BİR ŞEY İSTEMİYOR"

 

Trump, başkanlığı süresince özellikle Orta Doğu'daki "savaşlara son verdiklerini" ve DEAŞ elebaşı Ebu Bekir El-Bağdadi'yi öldürdüklerini anımsatarak, "Askerler beni seviyor ama muhtemelen Pentagon'un başındakiler sevmiyordur. Onlar savaştan başka bir şey istemiyor." görüşünü paylaştı.

 

ABD'nin savunma şirketlerinin çok iyi bombalar ve uçaklar yaptığını vurgulayan Trump, "Biz herkesin mutlu kalması için çalıştık ancak artık sonu gelmeyen savaşlardan çekiliyoruz." dedi.

 

Trump, Dünya Ticaret Örgütünde (DTÖ) Çin'in "gelişmekte olan ülkeler" kategorisinde olmasını eleştirerek, Çin'in aslında gelişmiş bir ülke olduğunu ve ABD ile aynı sorumluluğa sahip olması gerektiğini kaydetti.

 

DTÖ'de kendilerine haksızlık yapıldığının altını çizen Trump, "Çin bizim yaptığımız gibi oyunu kurallarına göre oynamadı. DTÖ'ye girebilmek için yıllarca uğraştılar ve girdiklerinde de hile yaptılar." ifadelerini kullandı.

 

Trump, "DTÖ kendisine çeki düzen vermezse, biz yakında gemiden çıkarız." uyarısında bulundu.

 

Kanyak: ensonhaber

Yeni Yorum