24 Nisan Çarşamba 2024

Türkiye yeni NAVTEX ilan etti

Türkiye yeni NAVTEX ilan etti

Türkiye, uzun süredir Doğu Akdeniz'de faaliyetlerde bulunan Yavuz sondaj gemisi için yeni NAVTEX ilan etti. Söz konusu NAVTEX ilanı, Yavuz'un şu an görev yaptığı sahadaki faaliyet süresini 15 Eylül'e kadar uzatıyor.

 

Doğu Akdeniz'de yeni bir sondaj çalışması için NAVTEX yani, denizdeki seyir ve faaliyet bilgisi yayımlandı.

 

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı'nın internet sayfasında yer alan NAVTEX duyurusunda, 18 Ağustos-15 Eylül tarihleri arasında Kıbrıs adasının güneybatısında sondaj çalışmaları yapılacak.Doğu Akdeniz'deki çalışmaları Yavuz gemisi yapacak.

 

Türkiye, NAVTEX duyurusunda "Çalışma sahasına girilmemesi şiddetle tavsiye olunur" notuyla uyarıda bulundu.

 

Ertuğrul Bey, Osman Bey ve Orhan Bey gemileri de destek için sahada olacak. Belirlenen sahalarda 1 aya yakın doğal gaz ve petrolün izi sürülecek. Sondaj faaliyeti 15 Eylül'de sona erecek.

 

NAVTEX NEDİR?

 

NAVTEX, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, denizlerde yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden bu yolla duyurularak, bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Yeni Yorum