20 Haziran Perşembe 2024

AK Parti'li Canikli'den Kılıçdaroğlu'na 'gizli faiz' cevabı: Faiz değildir

AK Parti'li Canikli'den Kılıçdaroğlu'na 'gizli faiz' cevabı: Faiz değildir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli, Kılıçdaroğlu'nun TL Vadeli Mevduat ile ilgili 'gizli faiz' iddialarına cevap verdi. Canikli; 'Kur Korumalı TL Vadeli Mevduatı için öngörülen koruma kalkanı faiz değildir' dedi.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli, sosyal medya hesabından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat için “Gizli faizin dik alası” sözlerine yanıt verdi.

Söz konusu sistemin faiz olmadığını belirten Canikli, "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduatı için öngörülen koruma kalkanı faiz değildir. ‘Gizli faizin dik alası’ hiç değildir. Faizin en belirgin özelliği, ödenecek faiz oranının önceden belirlenmiş ve garantili olarak ödenecek olmasıdır" ifadelerini kullandı.

 

"Faiz kavramıyla hiçbir ortak noktası yok"

 

Kur korumalı TL Vadeli Mevduat Sisteminde kur farkının faiz oranından büyük olması halinde aradaki farkın ödeneceğini belirten Canikli, "Faiz kavramıyla hiç bir ortak noktası bulunmamakta olup esas itibariyle sigorta gibi bir güvenlik mekanizmasıdır" dedi.

Yeni Yorum