23 Temmuz Salı 2024

Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve emeklilere verilecek zammı yüzde 25 olarak açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve emeklilere verilecek zammı yüzde 25 olarak açıkladı

Açıklanan enflasyon verileri sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve emekli maaş artış oranının nihai olarak yüzde 25 olarak uygulanacağını açıkladı.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı aylık enflasyon oranını yüzde 1,18, yıllık ise yüzde 64,27 artışla açıkladı.

 

Yeni asgari ücretin açıklanmasının ardından milyonlarca memur ve emeklisinin yeni yılda alacağı zam oranı da yüzde 16,48 oldu.

 

Açıklanan enflasyon verisinin ardından gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini vereceği ek zam oranına çevrildi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi

 

ATO Congresium'da "Sözleşmeliye Kadro Şöleni" programına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan memur ve emeklilere beklenen müjdeyi verdi.

 

Memur ve emekliye zam yüzde 25 olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Memur, memur emeklileri ve diğer tüm emeklilerimizin maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacağımızın müjdesini vermek istiyorum." dedi.

 

"Gelir vergisi muafiyeti, sözleşmeliye kadro, ek gösterge gibi ilave imkanlar sağladık"

 

2022 yılında yapılan artışlardan bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Enflasyondaki yükselişi dikkate alarak memur maaşlarında yüzde 87 oranında artış yapmıştık. Ayrıca gelir vergisi muafiyeti, sözleşmeliye kadro, ek gösterge gibi pek çok adımla kamu çalışanlarımıza ilave imkanlar sağlamıştık. Açıklanan 2022 enflasyon oranına göre kamu görevlileri ve emeklilerinin ocak ayından itibaren geçerli yılın ilk yarısını kapsayan maaş artış oranı yüzde 16,48 olarak uygulanacaktır. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde ise bu oran 15,4 olarak ortaya çıkmıştır." ifadelerini kullandı.

 

"Enflasyondaki büyük gerilemenin ilk işaretiyle güne başladık"

 

Açıklanan enflasyon rakamlarını da değerlendiren Erdoğan, "Bugün de enflasyonda uzun zamandır sözünü ettiğimiz büyük gerilemenin ilk işaretiyle güne başladık. Aralık ayı tüketici enflasyonu yüzde 1,18 ve bir önceki yılın aynı aralık ayına göre de yüzde 64,27 olarak açıklandı. Böylece 2022 yılı tüketici enflasyonunu orta vadeli hedefinin bile altında bir gerçekleşmeyle kapattık." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları ise şöyle:

 

"Sözleşmeliye Kadro Şöleni Programı münasebetiyle sizlerle beraber olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Memur-Sen Başkanımız Ali Yalçın kardeşime ve yönetim kurulu üyelerine gönüllerimizi bir araya getirdikleri için teşekkür ediyorum. Sizlerin vasıtasıyla 81 vilayetimizde ve yurt dışında devletimiz adına görev yapan tüm kardeşlerime buradan selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Yine sizlerin şahsında kamu görevlilerimizin tamamının yeni miladi yılını tebrik ediyor, hayırlı, bereketli, huzurlu bir yıl diliyorum.

İlk günlerini yaşadığımız 2023 senesini, bu yılın tarihimiz ve hedeflerimiz açısından ifade ettiği anlama ve öneme uygun bir şekilde karşılıyoruz. 

 

Dün 2022 yılına ait ihracat ve dış ticaret rakamlarını millerimizle paylaştık. Toplam 254,2 milyar dolar ile cumhuriyet tarihini nen yüksek ihracat meblağına ulaşmanın gururunu yaşadık. Görevi devraldığımızda yılda sadece 36 milyar dolarlık bir ihracat yapan Türkiye'den hamdolsun dünyanın her ülkesine ürün satan, bölgesinin üretim üssü olarak görülen bir ülke konumuna geldik. İnşallah 2023 senesini diğer alanlarla birlikte ihracatta da hedef ve ölçek büyüttüğümüz bir sıçrama tahtası yapmak istiyoruz.

Yeni Yorum