22 Şubat Perşembe 2024

MGK'dan yeni harekât mesajı: Başarıyla süren operasyonlar ve ilave tedbirler görüşüldü

MGK'dan yeni harekât mesajı: Başarıyla süren operasyonlar ve ilave tedbirler görüşüldü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Kritik toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. MGK sonrası yapılan açıklamada yeni harekât mesajı verilirken, "Güney sınırlarımızda icra edilen ve edilecek harekatların komşularımızın toprak bütünlüğünü hedef almadığı, milli güvenlik ihtiyacının gereği olduğu belirtilmiştir." ifadelerine yer verildi. Ayrıca İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği başvurusuyla ilgili Türkiye'nin güvenlik hassasiyetlerinin dikkate alınması çağrısında bulunuldu.

 

2 aylık bir aranın ardından yine yoğun gündemle toplanan MGK sona erdi. MGK'nın gündeminde; Suriye’nin kuzeyine yönelik olası yeni bir operasyon, NATO’nun genişleme süreci, Rusya-Ukrayna savaşı ve diğer güvenlik konuları yer aldı.

 

SINIR ÖTESİ HAREKÂT MESAJI

 

Yaklaşık 3 saan süren MGK toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklama şöyle:

 

*Azim ve başarıyla süren operasyonlar görüşüldü. Sınır ötesi harekâtlar komşularımızın da huzuru için.

 

*Güney sınırlarımızda icra edilen ve edilecek harekatların komşularımızın toprak bütünlüğünü hedef almadığı, milli güvenlik ihtiyacının gereği olduğu belirtilmiştir.

 

*Uluslararası ittifaklarda her daim müttefiklik ruhu ve hukukunu yerine getiren Türkiye'nin aynı sorumluluk ve samimiyeti müttefiklerinden de beklediği vurgulanmıştır.

 

*Terörizme destek vererek, uluslararası hukuku ihlal eden ülkelere bu tutuma son verme, Türkiye'nin güvenlik hassasiyetlerini dikkate alma çağrısında bulunulmuştur.

Yeni Yorum