17 Temmuz Çarşamba 2024

Provokatörler yine işbaşında! Siyasi rant peşine düştüler...

Provokatörler yine işbaşında! Siyasi rant peşine düştüler...

Kahramanmaraş merkezli 7,7 şiddetindeki depremden siyasi rant elde etmek isteyen çevreler sosyal medyayı yine provokasyon alanı haline çevirdiler.

Türkiye tarihinin en büyük afetlerinden biriyle karşı karşıya kalırken, 10 şehirde yaşanan büyük yıkım toplumda yardım seferberliği oluşturdu. Kahramanmaraş merkezli 7,7 şiddetindeki depremde 2 bin 834 bina yıkılırken ilk belirlemelere göre can kaybı 1.100'ü aştı, yaralıların sayısı 7 binin üzerine çıktı. 2 bin 470 vatandaş göçük altından kurtarıldı.

İçişleri Bakanlığı'nın organizasyonunda başta AFAD olmak üzere çok sayıda resmi ve sivil kuruluş sahada fiilen görev yürütüyor.

Ülkenin derdiyle dertlenmeyip siyasi çıkar peşinde koşan provokatörler yine sahneye çıktı.

CHP’ye yakın medya kuruluşlarının ekran yüzü olarak boy gösteren Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat ile Halk TV sunucusu Şirin Payzın, depremle ilgili provokatif paylaşımlar yaptı. Kışkırtıcı ifadeler kullanan Kırıkkanat ile Payzın’ın ardından gazeteci Fatih Portakal, Enver Aysever, ekonomist Özgür Demirtaş da benzer yönde ifadeler kullandı. CHP'li vekiller de benzer yönde konuşmalar yaptı.

PROVOKATÖRLER YİNE SİYASET YAPTI

Tarihi afette hasar gören yapılar üzerinden AK Parti iktidarını hedef alan yazar Mine Kırıkkanat, yaptığı 3 paylaşımda “AKP yol yaptı!”, “AKP hastane yaptı!”, “AKP havalimanı yaptı!” ifadelerini kullandı.

Televizyoncu Şirin Payzın, “Ve yine depremden daha çok binalar rant ve müteahhitler öldürdü vatandaşlarımızı.. çok acı” dedi.

Özgür Demirtaş, “Deprem Yönetmeliğinden sonra yapıldığı halde yıkılan evlerin müteahhitlerine ve o yapılara izin veren görevlilere acilen yurtdışı çıkış yasağı…” ifadelerini kullandı.

Fatih Portakal yıkılan Adıyaman Belediye binasının fotoğrafını paylaşarak “Devletin hali tam da bu şekilde” ifadelerini kullandı. Fatih Portakal, "Marmara depremi sonrası hiç bir kentimizde kentsel dönüşüm gerçekleştirilmedi." sözlerini sarf etti.

Portakal, "İmar afları, Türkiye’de bu felaketlerin yaşanmasının sebebi imar afları. Bu iktidar bu deprem olmasa imar affını gündeme getirmeyi düşünüyordu." diye konuştu.

 

Yeni Yorum