22 Mayıs Çarşamba 2024

Sabah Gazetesi Mahmut Övür, AYM Üyesi Engin Yıldırım’ı istifaya davet etti

Sabah Gazetesi Mahmut Övür, AYM Üyesi Engin Yıldırım’ı istifaya davet etti

Geçtiğim günlerde attığı “ışıklar yanıyor” tweeti ile darbe imasında bulunan AYM Üyesi Engin Yıldırım’a tepkiler sürüyor.

Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür bugünkü yazısında AYM Üyesini istifaya davet etti.

 

Övür’ün yazısı şöyle;

 

“Maskeli darbeciler ve AYM’den istifa

 

En son 15 Temmuz 2016'da açık darbe girişimi yaşayan bir ülkeyiz. Üzerinden topu topu 4 yıl geçmiş. Açık darbeci unsurlar bile hala varlığını sürdürüyorsa, maskelilerin haddi hesabı yok. Devletin içinde, yargı kurumlarında veya siyasette, sivil toplum örgütlerinde FETÖ'cülerin deyimiyle "renklendirilmiş" nice "darbeci" aramızda dolaşıyor.

Karşımıza da kimi "demokrasi kurtarıcısı", kimi "insan hakları savunucusu", kimi "yurtta sulh" maskesiyle çıkıyor.

Bu maskeli darbeciler öyle tehlikeliler ki, terör örgütlerini bile "çevreci" veya "hoşgörü" timsali olarak tanıtıp motive edebiliyor. Sayıları da hiç az değil. Ve asıl sorun da bu darbeci zihniyetin tek tek bireyler kadar kurumların da kılcal damarlarına kadar sinmiş olması.

Dün 367 garabetine destek veren dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den, e-muhtıracı subaylara, Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'ndan, "Genç Subaylar Rahatsız" manşeti atan Cumhuriyet gazetesine hepsinin ortak noktası darbesever olmaları. Bu yüzden de bugün hiçbir AYM üyesi Engin Yıldırım'ın attığı "ışıklar yanıyor" çıkışından rahatsız değil. Bu tweet'te bir sorun görmüyor ve şaşırmıyorlar. Türkiye'nin normalleşememesinin belki de en önemli nedeni bu ortaklıktır.

Son dönemde bu darbesever ortaklığına "yeni dostlar" olarak nitelenen muhafazakar kesimlerden de katılanlar oldu. Onlar da bu tweet "Neden büyütülüyor?" diye hayretle izliyor. Tıpkı 2013 yılında Türkiye'yi kaosa sürükleyen olayları küçümseyen ve "müstehzi" bakışlarla izleyen siyasiler gibi.

Anayasa Mahkemesi'nde karşımıza çıkan ve tartışma yaratan yaklaşımlar da o siyasi zihniyetin bir uzantısı. Son tweet de öyle.

Bu durumda tweet'i atan Yıldırım'ın istifa etmesi sorunu çözer mi bilemem ama istifa etmemesi çok daha derin sorunlara yol açabilir. Bu yüzden Yıldırım bir an önce istifa etmeli ve Anayasa Mahkemesi'ni bu tartışmalardan kurtarmalıdır.”

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/ovur/2020/10/16/maskeli-darbeciler-ve-aymden-istifa

Yeni Yorum