19 Nisan Cuma 2024

Valilik’ten trafik teröristleri hakkında açıklama

Valilik’ten trafik teröristleri hakkında açıklama

Eskişehir Valiliği, Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın koruduğu trafik teröristleri hakkında açıklama yaptı.

 

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın, “Bu nasıl yol çevirme? Eskişehir'de yol kontrolü yapan bir polis, hız sınırını aşan bir motosiklet sürücüsünü silah çekip tekerleğine tekme atarak durdurdu” şeklinde savunduğu trafik teröristleri hakkında Eskişehir Valiliği açıklama yaptı.

 

Valilik, açıklamasında şunları ifade etti:

 

29.09.2020 tarihinde Youtube’da video paylaşım sitesinde “Sem Motovlog” isimli kanal tarafından yüklenen “Silahlı Çevirme, 3700 TL Ceza, Gazlama” isimli 13 dakikalık video yayınlanmış, bazı basın organlarında da bu konunun yer aldığı görülmüştür.

 

Yapılan incelemede; 27.09.2020 günü 15:00 sıralarında 155 Haber merkezini arayan vatandaşların “ İlimiz Kanlıpınar mevkiinden Ankara istikametine motosikletli kişilerin trafiği tehlikeye düşürecek şekilde yarış yaptıkları” ihbar edilmiş, bahse konu ihbar görevli ekiplerimize anında bildirilmiştir.

 

Aynı istikamette bulunan Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü radar bildirim ekibimiz 6 motosikletin çok süratle en az 160-170 kilometre hızla, hız ihlali yaptığını çevirme ekibine telsizle bildirmesi üzerine, çevirme ekibi de motosikletleri durdurmaya çalışmıştır.

Kendini Youtuber olarak tanımlayan Semih ÇÖL isimli şahsın çektiği ve daha sonra sosyal medyadan sildiği, ancak tarafımızdan daha önce kopyalanan görüntülerin ve radar aracının görüntülerinin incelemesinden;

 

•Şahıslardan Semih ÇÖL’ ün 260 km sürat yaptığı, plakasını katlamak suretiyle gizlemeye çalıştığı,

•Uygulama noktasından hızla kaçanlardan Selim Sefa YAŞAR isimli şahsın ise 26 ACN 431    plakasındaki “C” harfini “O” , “3” Rakamını ise “8” yaparak 26 AON 481 olarak tahrifat yaptığı,

•Diğer Sefer YALIN isimli şahsın ise polis kontrol noktasından dur ihtarına uymadan kaçtığı,

•Serkan TÜRK isimli şahsın ise uygulama noktasında polis memurunun ancak silah çekmek suretiyle durdurabildiği görülmektedir.

•Görüntülerde yer alan 6 şahsa, Polisin “Dur” ihtarına uymamak, hız limitlerini yüzde 50’den fazla aşmak, plakayı gizlemek ya da farklı okunacak şekilde değiştirmek suçlarından toplamda 9530 TL para cezası kesilmiştir.

 

Yapılan incelemelerde yukarıda adı geçen şahısların daha önce de polisin dur ihtarına uymadıkları, birçok kural ihlali yaptıkları, bunlarla ilgili birçok ceza aldıkları tespit edilmiştir.

Adı geçen şahısların yaptıkları ihlalleri gizlemek amacıyla plakaların harf ve rakam gruplarını değiştirdikleri, plakaları katlayarak okunmasını engelledikleri,  hız limitinin çok üzerinde ve trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullandıkları, polisin dur ihtarına uymayarak kaçtıkları açıkça görülmektedir.

 

Ayrıca sosyal medyada 29.09.2020 tarihinde yayınladıkları, kendi kural ihlallerini ve güvenlik güçleriyle hakaret nitelikteki konuşmalarını ve tahrifat yapılmış plakalarının yer aldığı görüntüleri kaldırmaları buna rağmen, sadece polisin durdurduğu anın görüntülerini vermeleri dikkat çekmektedir. 

 

Trafik uygulaması yapan Trafik Polis Memurunun, dur ihtarına uymayarak kaçan 2 motosiklet sürücüsünden sonra, diğerlerini durdurmak amacıyla belindeki beylik silahını çektiği, ancak silahın namlusunun yere doğru olduğu açıkça görülmektedir.

 

Söz konusu olaya konu olan kişiler hakkında Eskişehir Valiliği tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır.

Yeni Yorum