24 Nisan Çarşamba 2024

Yunanı mutlu etti! İmamoğlu'ndan Ayasofya yorumu: 'İhtiyaç bulunduğuna inanmıyorum'

Yunanı mutlu etti! İmamoğlu'ndan Ayasofya yorumu: 'İhtiyaç bulunduğuna inanmıyorum'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, son günlerde gündemin bir numaralı maddesi haline gelen 'Ayasofya'nın ibadete açılması' konusundaki görüşlerini Yunan gazetecilere açıkladı. İmamoğlu, söz konusu tartışmalara ilişkin olarak, ''ihtiyaç bulunduğuna inanmıyorum'' dedi.

 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yunanistan’da yapılan Uluslararası Delphi Ekonomi Forumu'na telekonferasla katıldı.

 

İmamoğlu’na katıldığı panelde, Ayasofya'nın ibadete açılması konusu hakkındaki görüşleri soruldu.

 

Gazeteci Alexis Papachelas, İmamoğlu'na “Ayasofyanın ibadete açılması ile ilgili düşünceleriniz nedir?” sorusunu yöneltti.

 

''İHTİYAÇ BULUNDUĞUNA İNANMIYORUM''

 

İmamoğlu soruya, “Ayasofya’nın ibadete açılması gibi bir ihtiyacın bulunduğuna inanmıyorum. Türkiye’nin ve dünyanın başka sorunları var ve bu konunun iç siyaset malzemesi olarak kullanılmaması gerekiyor.

 

''BİZİM SORUMLULUĞUMUZDA DEĞİL''

 

Türkiye’deki ibadethanelerden ve tarihi eserlerden merkezi hükümet, Turizm Bakanlığı ve kurumları sorumlu. İstanbul Belediye Başkanlığı'nın sorumluluğu altında bulunmuyor." ifadeleriyle cevap verdi.

 

''AYASOFYA ORTAK MİRAS''

 

Aynı panelde bulunan Atina Belediye Başkanı Bakoyannis ise İmamoğlu'nun sözleri üzerine Ayasofya’nın dünya kültür mirası olduğu söyleyerek, "Hristiyanların İstanbul’a gösterdiği özel sevginin bazen yok yere gerginliklere yol açtığı” görüşünü savundu.

 superhaber.tv

Yeni Yorum