16 Nisan Salı 2024

Nazım Hikmet CHP'den çok çekti

Nazım Hikmet CHP'den çok çekti

Ölümünün ardından kahramanlaştırdığı Nazım Hikmet’i doğumunu anan CHP'nin "Nazım geçmişi" bakın nasıl…

 

Ünlü şair Nazım Hikmet, doğumunun 119. yılında anılıyor. Nazım Hikmet için anma etkinlikleri düzenleyen, park, caddeler ve kültür merkezlerine isimini veren CHP, ölümünün ardından kahramanlaştırdığı Nazım Hikmet'e sağlığında 'dilekçe hakkı'nı bile çok görmüştü.

 

Atatürk'ün ölümünden kısa süre sonra cezaevine konan Nazım Hikmet, İsmet İnönü'nün cumhurbaşkanlığı süresinde 28 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 4 şehirde 12 sene boyunca hapiste kaldı. Birleşmiş Milletler Örgütü'nün danışma organlarından olan Uluslararası Hukukçular Derneği'nin girişimi bile Nazım'ı kurtaramadı. 

 

Nazım Hikmet'in hapis yattığı yıllara ilişkin kayıt ve karar defterlerde bu dönemde cezaevlerinden gelen binlerce dilekçenin kayda geçirildiği ancak Nazım'ın dilekçesinin kayıtlarda olmadığı ortaya çıktı.

 

Nazım Hikmet'i cezaevinden Adnan Menderes'in 15 Temmuz 1950'deki genel af kanunu çıkardı.

 

Hapisten çıktığında Sovyetler Birliği'ne giden Hikmet, Türk vatandaşlığından çıkarıldı ve sonraki yıllarını Sofya, Varşova ve Moskova'da geçirdi. AK Parti hükümeti 2009 yılında vatandaşlığını geri vererek iade-i itibar yaptı.

Yeni Yorum