28 Mayıs Salı 2024

NaifAnaliz - Ali Naif Çakar | Bir Umuttur YouTube – 3 – Devlet, Kirpi, Mafya, Tilki

NaifAnaliz - Ali Naif Çakar | Bir Umuttur YouTube – 3 – Devlet, Kirpi, Mafya, Tilki

Youtube’un umut olmaya devam ettiği bir dönemin içerisinden geçiyoruz. “Kurtlar Vadisinin” senelerce sürdüğü,” Eşkıya Dünya’ya Hükümdar Olmaz” dizisinin yıllardır devam ettiği yerde toplumun mafyaya ilişkin bir merak ve ilgisinin olduğu hepimizin malumu.

 

Bu kadar mafya dizisinin ilgi gördüğü bir toplumsallık içerisinde toplumun en çok ilgi gösterdiği dizilerin terörle mücadeleye ilişkin kahramanlık dizileriyle, organize suçlar ve kriminal vakalarla mücadele eden polisiye dizililer olduğunu unutmamak lazım.

 

90’ların senaryo mirası mafyatik dizilerin Türkiye’de “akılcılık tanrısının” “sosyal medya peygamberliğinin” “Youtube dinine” uzanan yolda organize suç kültürüyle maskelendiği günlerden geçiyoruz.  

 

Bu yeni dinin kutsal sembolleri ise Hristiyanlıktaki teslis (üçleme) inancına benzeyen tripod (üç ayak) ve günümüzü temsilen kamera.

 

Bu yeni dinin gelişimini ve nerelere gideceğini hep beraber göreceğiz. Bu yeni dini girişimin arkasından gidenler ve onu kutsayan haricileri ve dâhilîleri de hep beraber görmekteyiz.

 

Sıratı müstakim üzere yol alanlara İslam yeter. Bu yeni dinin muhipleri bizden uzak olsun.

Teolojik tartışmaları bir kenara bıraktıktan sonra gelelim heybenin diğer kısmına.

 

FETÖ tipi yöntemlerle, sinsi tuzaklarla, durumdan vaziyet çıkarmalar, samimiyeti istismar etmelerle, insanın nefsine oynayan katakullilerle planlanmış yakınlaşma ve iş tutmalarla siyaseti tanzim etmek isteyen bir organize suç hamlesine karşı devlet, devlet gibi bir duruş sergiliyor.

 

Birçok ismin içine karıştırıldığı bu video işlerine soylu bir darbe vuruldu. Adı geçmediği halde devletin ve milletin itibarını yurt dışından sallamak isteyenlere karşı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sürece müdahil oldu ve hedefi devletin itibarı olan bu mafya görünümlü küresel operasyona bir hançer darbesi indirdi.

 

FETÖ ve PKK Türkiye’yi bir terör devleti yapmak istediler ancak başaramadılar. Bu beceriksizliklerini ve öğrenilmiş çaresizliklerinin üstünü örtmek için Türkiye’yi mafya devleti olarak göstermek istedikleri bir kurgunun içerisine sokmaya çalıştılar.

 

Süleyman Soylu bu kurguya, bu oyuna bu plana vakit kaybetmeksizin dur dedi.

Ya devlet başa, ya kuzgun leşe!

Devlet yarına bırakır ama yanına bırakmaz.

Devlet sessizliği de unutmaz iftirayı da.

Şanlı tarihinde ve o tarihin birer özeti olan Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşında, 15 Temmuz’da korkutamadıkları milleti, yıkamadıkları, esir alamadıkları devleti mafyaya boyun eğdirmeye kalkıyorlar.

 

Videolarda Abdulkadir Selvi özelinde gazetecileri, Demirören grubu özelide de tüm medyayı susturma stratejisini gütmekteler. Tam FETÖ aklı…

Milli marşı “Korkma” diye başlayan bir milleti kirli ve çarpıtılmış bilgilerle, muhataplarının çevresinde dolanarak esir düşürmeye çalışan bu akılsızlık ve zekâsızlık devletin nizamından milletin sinesinden sert bir tokat daha yiyecektir.

 

Kanı akmadan, canı çıkmadan yenilemeyecek bu milleti bir tripod ve kamerayla yenebileceğini, sindirebileceğini sanan akıl ve zekâ kıtlığı ancak sosyal medyada hüküm sürebilir.

 

Eski Yunan’a dayanan Tilki ve Kirpi meselesi vardır. Kaplumbağa ve tavşan misali günümüze uzanan hayvanlar arası batılı hikayeler gibi.

Tilki aynı anda çok işi yapabilir, kurnazdır, hırsızdır, ilkesi yoktur, çevresinin farkındadır, ahlaki bir kaygısı gütmez, dostu yoktur, dost olduğunu da hemen satar, amaca götüren her yolu mubah görür, hayvanlar aleminde de kargaya, aslana attığı kazıklarla nam salarak günümüze ulaşır. En önemli özelliği ise tüm kurnazlığına karşın korkaktır.

 

Kirpi ise yaradılışında sırtındaki oklardan, dikenlerden başka bir sermayesi olmayan korunaklı, kimseye zararı olmayan, tabiata ve doğaya faydalı bir canlıdır.

 

Tilki’nin kirpiyi avlama stratejilerinin tamamı her seferinde hüsranla son bulmaktadır. Koca hayvanlar aleminde Tilki’nin üstesinden gelemediği, kandıramadığı ve hüsranla karşılaştığı hayvan Kirpi’dir.

 

Bugün kendini Youtube videolarındaki Tilki sembolizmiyle ifade eden mafya, terör ve küresel destek ağı devlet ve milletle sembolize ettiğimiz Kirpi’yi yenemez.

 

Tilki’nin kıvraklığı, ahlaksızlığına karşı Kirpi’nin yapması gereken ilk şey yapabildiği o mükemmel savunma refleksidir, kıvrılıp top haline geldikten sonra dikenlerini/oklarını kaldırarak kendini savunur Kirpi.

 

Tilki’nin tüm kurnazlığına ve ahlaksızlığına karşı galip gelen her seferinde Kirpi’dir.

 

Unutmadan yazalım da; tek başına iş tutan tilkiyle, sürüyle iş tutan çakallar da kardeştir. Onların hikayesini daha sonraya bırakalım.

Tilkiler, tilkileşenler, tilkiden medet umanlar bilsinler ki Kirpi yoluna, mücadelesine ve kararlığına devam ederken pazarlar Tilki postlarıyla doludur.

 

Yeni Yorum