19 Temmuz Cuma 2024

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Küresel Sağlık Zirvesi'ne mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Küresel Sağlık Zirvesi'ne mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küresel Sağlık Zirvesine video mesaj gönderdi. Türkiye olarak, tüm imkanların seferber edildiğini belirten Erdoğan, aşıya erişimdeki adaletsizliğe dikkat çekerek, "Şimdiye kadar aşıların yüzde 80'i, yüksek veya üst orta gelirli ülkelerce kullanıldı. Yerli aşımızı, hazır olur olmaz, vatandaşlarımızla beraber tüm insanlığın istifadesine sunacağız. Sağlık bir ayrıcalık değil herkes için bir haktır" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Küresel Sağlık Zirvesi'ne video mesaj gönderdi. Mesajında Kovid-19 salgını süresince atılan adımlara ve aşılama çalışmalarına dikkat çeken Erdoğan, şunları söyledi:

 

"AŞIYA ERİŞİMDE ADALETSİZLİKLER VAR"

 

"Türkiye olarak, salgının ilk günlerinden itibaren elimizdeki imkanları vatandaşlarımızla beraber dost ve kardeş ülkeler için de seferber ettik.

(Aşıya erişim) küresel ölçekte ciddi adaletsizlikler yaşandığını görüyoruz. Şimdiye kadar aşıların yüzde 80'i, yüksek veya üst orta gelirli ülkelerce kullanıldı.

 

"YERLİ AŞIMIZI TÜM İNSANLIĞA SUNACAĞIZ"

 

Elimizdeki aşıları diğer ülkelerle paylaşmaya gayret ettik. Yerli aşımızı, hazır olur olmaz, vatandaşlarımızla beraber tüm insanlığın istifadesine sunacağız. Salgın ülkemizde henüz vaka görülmeden önlemler alınmıştır. Sağlık bir ayrıcalık değil herkes için bir haktır.

 

Salgınlara karşı alınacak kontrol tedbirleri koordineli ve orantılı olmalı, sağlık ve ekonomi arasındaki hassas dengeyi gözetmeli ve Dünya Sağlık Örgütü'nün merkezi konumunu pekiştirmelidir. Bu bağlamda, aşılanmış ve aşılanmamış olanlar arasında yeni duvarlar örülmesine ve yeni tür bir ayrımcılığa yol açılmamalıdır.

 

"ULUSLARARASI TURİZMİN ÖNÜ AÇILMALIDIR"

 

Dünya Sağlık Örgütü’ne üye herhangi bir ülkenin, bu örgütün onayladığı bir aşıyı kabul etmemesinin izahı yoktur.

 

Uluslararası seyahatler ve turizmin önü gerekli sağlık ve hijyen şartları sağlanarak açılmalıdır.

G20 ülkeleri arasında 'iyi uygulamalar veri bankası' kurulması gelecekteki krizlere karşı önlem alınmasını kolaylaştıracaktır."

Yeni Yorum