07 Haziran Çarşamba 2023
2 yıl önce

HDP'li Garo Paylan'dan 'ortak anayasa' itirafı: Çeşitli çalışmalar bu anlamda olmuştur

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisi'nin 2018 yılında yaptığı 'ortak anayasa' çalışmasıyla ilgili, 'Bu bir girişimdir yalnızca, yani anayasa çalışması bir girişim olarak o noktada kalmıştır. Çeşitli çalışmalar bu anlamda olmuştur. Olması doğal olandır' ifadelerini kullandı

2 yıl önce

HDP’li Garo Paylan: Türkiye, Karabağ'da kaybetti

Azerbaycan ordusunun işgal altındaki Dağlık Karabağ'ı geri almasına ilişkin açıklamada bulunan HDP Diyarbakır milletvekili Garo Paylan, Türkiye'nin kaybeden tarafta olduğunu belirtip, ''Karabağ Savaşı'nın başka bir amacı vardı; Paşinyan hükümetini devirmek. Ermenistan'ın demokratik çabalarını durdurma iradesi var'' ifadelerini kullandı

2 yıl önce

HDP Milletvekili Garo Paylan, CHP'nin yayın organı Halk TV'de özerklik talep etti

HDP Milletvekili Garo Paylan, “Bu anahtarı çözecek şey, Türkiye’nin çoğulcu bir anlayışa içeride geri dönmesidir. Bu anlamda iç meselelerimizi çözebiliriz. Bu çoğulcu anlayışı Suriye’ye de önermesidir. Bunun da anahtarı nereden geçiyor Ayşenur hanım, özerkliğe öcü gibi bakmamaktan geçiyor. Özerklik bölünmek demek değildir. İspanya’da onlarca özerk bölge var...” dedi.

2 yıl önce

Ümit Özdağ'dan HDP'li Garo Paylan'a çok sert 'Talat Paşa' yanıtı: Terbiyesiz tahrikçi adam

HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, 1915 olaylarına ilişkin skandal bir paylaşımda bulundu. Yaşananları 'soykırım' olarak nitelendiren Garo Paylan, Talat Paşa'yı da 'soykırımın mimarı' şeklinde tanımladı. Paylan, tepki çeken açıklamasında "106 yıl sonra, Soykırımın mimarı Talat Paşa isimli caddelerde yürüyoruz. Talat Paşa isimli okullarda çocuklarımızı okutuyoruz. Almanya’da bugün Hitler isimli caddeler olsaydı, Hitler isimli okullarda çocuklar okusaydı nasıl bir Almanya olacaksa, öyle bir Türkiye’de yaşıyoruz. " ifadesini kullandı. "TALAT PAŞA DENEYİMİ YAŞAYACAKSIN" İYİ Parti'den istifa eden ve yoluna bağımsız olarak devam eden İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ ise Paylan'a sert sözlerle yanıt verdi. Özdağ, yanıtında şunları söyledi: "Terbiyesiz tahrikçi adam. Çok memnun değilsen çek git cehennemin dibine. Talat Paşa vatansever Ermenileri değil senin gibi arkadan vuranları sürdü. Sen de zamanı gelince bir Talat Paşa deneyimi yaşayacaksın ve yaşamalısın."

2 yıl önce

Twitter, Ümit Özdağ'ın HDP'li Garo Paylan hakkındaki paylaşımını sansürledi

Garo Paylan, sosyal medya hesabından, "106 yıl sonra, Soykırımın mimarı Talat Paşa isimli caddelerde yürüyoruz. Talat Paşa isimli okullarda çocuklarımızı okutuyoruz. Almanya’da bugün Hitler isimli caddeler olsaydı, Hitler isimli okullarda çocuklar okusaydı nasıl bir Almanya olacaksa, öyle bir Türkiye’de yaşıyoruz" paylaşımı yapmıştı. Özdağ ise bu açıklamaları nedeniyle HDP’li Garo Paylan'ı eleştirmiş, "Terbiyesiz tahrikçi adam. Çok memnun değilsen çek git cehennemin dibine. Talat Paşa vatansever Ermenileri değil senin gibi arkadan vuranları sürdü. Sen de zamanı gelince bir Talat Paşa deneyimi yaşayacaksın ve yaşamalısın" ifadelerini kullanmıştı.

1 yıl önce

HDP’li Garo Paylan, muhalefete İsrail örneği ile çağrıda bulundu: “Gelin asgari müşterekte tıpkı İsrail'deki gibi buluşalım”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin Halk TV'de katıldığı canlı yayında değerlendirmelerde bulunan HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, 2019 yerel seçimlerinde ittifak yaptıkları partilere "yeniden birleşelim" çağrısı yaptı. MUHALEFETE İSRAİL ÖRNEĞİ: CESUR OLUN İsrail'de koalisyon hükümetinin 12 yıllık Binyamin Netanyahu hükümetini koltuğundan etmesi örneği üzerinden İYİ Parti, CHP, Saadet Partisi, Deva Partisi ve Gelecek Partisi'ne tek tek çağrı yapan Paylan, "Muhalefet yeteri kadar cesaret göstermiyor. İYİ Parti ve CHP ile ayrıştığımız noktalar var. Ama ortaklaştığımız nokta, 'geleceğimizi kaybediyoruz.' düşüncesi" ifadelerini kullandı. GELİN TIPKI İSRAİL'DEKİ GİBİ BULUŞALIM' 2023 yılındaki seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşısında birleşme vurgusu yapan Paylan, "Gelin asgari müşterekte buluşalım, tıpkı İsrail'deki gibi" şeklinde konuştu.

1 yıl önce

Liseli Süleyman HDP’li Garo Paylan’la fotoğraf çekildiği tarihten 5 ay sonra PKK’ya katıldı

Çocukları ve yakınları HDP tarafından kandırılıp terör örgütü PKK’ya gönderilen 246 ailenin evlat nöbeti 820’nci gününe girdi. HDP’nin Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki eyleme 3 Eylül 2019’da katılan Zekiye Bozdağ’ın da bekleyişi sürüyor. Kardeşi Süleyman Çetinkaya’dan 30 Ağustos 2019’dan bu yana haber alamadığını söyleyen Bozdağ, Yeni Şafak’a konuştu. “TANIMIYORUZ” DEDİLER Lise son sınıfta okuyan kardeşinin HDP’nin gençlik yapılanmasına götürüldüğünü anlatan Bozdağ, bu kapsamda yasadışı eylemlere katıldığını belirtti. Bozdağ, “Kardeşimi HDP Diyarbakır İl Başkanlığı’nda kandırıp dağa götürdüler. Kaybolduktan sonra babam HDP binasına gidip sorduğunda ‘Tanımıyoruz, bilmiyoruz’ demişler” şeklinde konuştu. FOTOĞRAFI ÇIKTI Kardeşi kaybolduktan sonra evde bir hafıza kartı bulduğunu söyleyen Bozdağ, “O kartta HDP Milletvekili Garo Paylan’la çekilmiş fotoğraf vardı. Hani tanımıyorlardı? Yalan söylüyorlar” diye tepki gösterdi. Garo Paylan’la olan fotoğrafın 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden önce çekildiği bilgisini veren Bozdağ, 5 ay sonra ise kardeşinin ortadan kaybolduğunu bildirdi. HABER ALAMADIK Süleyman Çetinkaya’nın yolunu gözleyen ablası, şunları söyledi: “Benim kardeşimi HDP’liler kandırdı. Ona PKK’yı anlatan kitaplar vermişler. Kaybolduktan 15 gün sonra arayıp ‘Beni merak etmeyin, Suriye’deyim’ dedi. O gün bugündür sağ mı, ölü mü bilmiyoruz. Bir de Van’da teslim olan bir terörist kardeşimi teşhis etmiş. Suriye’de olduğunu söylemiş. HDP kardeşimi geri getirsin.” Kardeşim şehit torunu Evlat nöbetine katılınca HDP’lilerin komşularını ailesine karşı kışkırttığını anlatan Zekiye Bozdağ, “Anneme babama ‘Boşu boşuna ortalığı ayağa kaldırdınız. Partiyi kötülediniz. Zekiye yüzünden herkes HDP’ye gidiyor’ diye baskı kurdular. Bizim dedemiz Mehmet Polat korucuydu. PKK onu şehit etti. Şehit torunu olan kardeşimi kandırıp PKK’ya götürdüler. HDP kapatılsın. Yeni parti kurması da engellensin. Çocukları kandırmalarına imkan verilmesin” dedi. Akkul: Ne olmuş dağa çıkmışsa Zekiye Bozdağ, PKK bağı tespit edilip tutuklanan HDP’li eski Eğil Belediye Başkanı Mustafa Akkul hakkında da ilginç bilgiler verdi. Kardeşi kaybolduktan sonra annesi, Akkul’a gidip “Oğlumu getir” demiş. HDP’li başkan ise “Senin bir sürü çocuğun var. Biri dağa gittiyse ne olacak? Benim çocuğum olsa benimki de dağa gitseydi” karşılığını vermiş. Tanımadıkları biri de “Bu çocuk Akkul’un yanına gittikten sonra örgüte katıldı” diye ifade vermiş.

1 yıl önce

Kardeşinin dağa kaçırılmasından HDP'li vekil Garo Paylan’ı sorumlu tutuyor

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutan ailelerin, 3 Eylül 2019'da başlattığı evlat nöbeti 820. gününde devam ediyor. Diyarbakır'da 17 yaşındayken dağa kaçırılan kardeşi Süleyman Çetinkaya için eylem yapan abla Zekiye Bozdağ, kardeşine ait flaş bellekte, kardeşinin kaçırılmadan 5 ay önce HDP'li Paylan ile çekilen fotoğrafını buldu. Kardeşinden 30 Ağustos 2019'dan bu yana haber alamadıklarını ifade eden Bozdağ, kardeşinin HDP'liler tarafından kandırılarak dağa götürüldüğünü savundu. Kardeşi kaybolduktan sonra geldikleri ilk kapının HDP olduğunu kaydeden Bozdağ, "HDP gençlik kolları kardeşimi kandırıp dağa gönderdi. Bu kapıya gelip sorunca 'Tanımıyoruz, bilmiyoruz, bu çocuktan haberimiz yok.' dediler. Milletvekili Garo Paylan kardeşimi dağa gönderdi. Paylan, kardeşimi kandırdı. Hediye paketi gibi onu süsleyip dağa göndermişler. HDP'den kardeşimi istiyorum." dedi. Yaklaşık 2,5 yıldır sürdürdüğü eyleminden vazgeçmeyeceğini anlatan Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Burası, siyasi bir parti değil, Kandil'dir, Kandil'in ana merkezidir. Bütün çocukları burada kandırıp dağa gönderiyorlar. Haklı bir şekilde bütün aileler çocuklarını HDP'den istiyor. Herkes artık uyansın, bu gerçekleri görsün. Kimse keyfine gelip burada oturmuyor, kimse kimseyi burada zorla oturtmuyor, herkes çocuklarını istiyor. Buradaki bütün ailelerin çocukları dağdadır, bu çocukları dağa mahkum edenler de HDP'dir. Elimdeki fotoğraf kardeşim dağa götürülmeden 5 ay önce HDP seçim bürosunda çekilmiş." Kardeşi Muhammed için eylem yapan Ruken Canbey de yüzde 70 engelli kardeşinin dağa kaçırıldığını belirtti. Dağa kaçırılan Süleyman Çetinkaya ile Paylan'ın birlikte çekilmiş fotoğraflarına işaret eden Canbey, şunları kaydetti: "Bu fotoğraf, çocukların HDP tarafından kaçırıldığının kanıtıdır. Çocuğun her tarafını HDP'nin amblemleriyle süslemişler. Hediye paketi haline getirip PKK'lılara satmışlar. Başka bir açıklaması yok. 14-15 yaşındaki çocukları HDP, Garo Paylan, Selahattin Demirtaş ailelerinden koparıp PKK'ya satıyor. Hepimiz bu çocukları HDP'den istiyoruz. Başka siyasi partinin kapısına gidemeyiz çünkü bizim çocukların fotoğrafları başka siyasi parti milletvekilleriyle çıkmıyor. Hep, HDP belediye başkanları, HDP meclis üyeleriyle çıkıyor. Çocukların tamamını almadan da haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz." Oğlu Yusuf için eylem yapan Celil Begdaş ise çocukları dağa götürülen ve kaçırılan ailelere, "Gelin hep beraber evlatlarımızı bu zalimlerin elinden kurtaralım." diye seslendi. Eylemleriyle çok sayıda çocuğun teslim olduğunu ifade eden Begdaş, eylemlerinde kararlı olduklarını vurguladı.

1 2 3