29 Şubat Perşembe 2024
3 yıl önce

Pakistan'dan Azerbaycan'a destek: Meşru müdafaa hakkınızı destekliyoruz

Türkiye, pakistan, azerbaycan, ermenistan, cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, ımran khan

2 yıl önce

Pakistan: Çin ile ABD arasındaki gerginliğin azaltılmasında rol oynayabiliriz

Han, başkent İslamabad'da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmasında, savaşların sorunları çözmediğini ancak diyalogların çözdüğünü ifade etti. Dünyadaki durumun yeni bir Soğuk Savaş'a doğru gittiğini belirten Han, Pakistan'ın bu blokların oluşmasını engellemek için elinden geleni yapması gerektiğini çünkü İslamabad'ın herhangi bir bloğun parçası olmak istemediğini vurguladı. Han, ülkesinin herhangi bir siyasi bloğa katılmak yerine Çin ile ABD arasındaki farklılıkların giderilmesinde ve gerginliğin azaltılmasında rol oynayabileceğini dile getirerek, Soğuk Savaş'ın büyük kayıplara yol açtığını anımsattı. GÜNEY ASYA'DAKİ EN BÜYÜK PROBLEM, "KEŞMİR" Konuşmasında, bölgesel konulara da değinen Han, Afganistan ve Keşmir ile ilgili sorunların diyalog yoluyla çözülebileceğini belirtti. Han, dünyaya "Afganistan'da meydana gelebilecek insani krizi engellemek için Kabil'in dondurulan mal varlıklarının serbest bırakılması" çağrısı yaptı. Güney Asya'daki en büyük problemin Keşmir meselesi olduğuna işaret eden Han, bu sorunun bölgeyi rehin aldığını vurguladı. Han, göreve geldiği 2018'de Hindistan ile barış girişimi başlatmaya çalıştıklarını ancak karşılık alamadıklarını ifade ederek, Hindu milliyetçiliği ile müzakere yürütmenin zor olduğuna dikkati çekti. Başbakan Han'ın açıklamaları, Pakistan'ın ABD'nin Demokrasi Zirvesi davetini geri çevirmesinin ardından geldi. Pakistan Dışişleri Bakanlığından dün yapılan açıklamada, İslamabad'ın ABD tarafından 9-10 Aralık'ta düzenlenecek Demokrasi Zirvesi'ne katılmayacağı duyurulmuştu.

2 yıl önce

Pakistan Başbakanı: ABD Afganistan'da hatalar yaptı, yükümlülüğü İslamabad çekti

Pakistan Başbakanı İmran Han, İslamabad Politika Araştırması Enstitüsü (IPRI) tarafından düzenlenen 'Margala Diyaloğu'nun' açılış konuşmasını gerçekleştirerek, Batılı medya organlarını eleştirdi ve Pakistan'ın Afganistan'daki fedakarlıklarının göz ardı edildiğini belirtti. Han, Batı'da Pakistan'ın Afganistan'da ikili oynamakla suçlandığını ve uluslararası alanda isminin kötülendiğini ifade ederek İslamabad'ın uluslararası toplum tarafından yanlış nedenlerle suçlandığını ifade etti. ABD’nin Afganistan’da hatalar yaptığını ancak bunun yükümlülüğünü Pakistan’ın çektiğini dile getiren Han, Afganistan’daki savaştan en büyük ikinci zararı ülkesinin gördüğünü söyledi. Han, ABD’nin müttefikleri arasında 80 bin kişinin hayatını kaybettiği, milyonlarca insanın yerlerinden olduğu ve 100 milyar doların üzerinde ekonomik kaybın yaşandığı tek ülkenin Pakistan olduğunu vurguladı. Hindistan'ın 'ırkçı hükümetin Keşmir dahil olmak üzere azınlıklara karşı ırkçı politikalar izlediğini' öne süren Han, ancak Batılı ülkelerin Yeni Delhi’yi eleştirmediğini kaydetti.

2 yıl önce

Pakistanlıların kitleler halinde Türkiye sınırından giriş yaptığını gösteren görüntüler gerçek dışı

Sığınmacı Gündemi ve İzzet Çapa’nın paylaştığı bu görüntülerin altından yine bir ‘ajans faaliyeti’ çıktı. Söz konusu görüntülerle Afganistan, Pakistan gibi ülkelerden Türkiye’ye gelmek isteyenleri dolandıran insan kaçakçıları, çektikleri kurgu videolar ile masum insanları dolandırıyor ve çoğu zaman zor iklim şartlarında ölüme terk ediyor. İnsan kaçakçıları, kurdukları YouTube kanalları üzerinden ‘işlerini kaliteli ve kusursuz yaptıkları’ algısı oluşturan videolarla Afganistan ve Pakistan başta olmak üzere bölgeden pek çok insanı dolandırıyor. Paralarını aldıkları insanları İran sınırları içinde bırakan insan kaçakçıları, “Türkiye sınırının çok yakında olduğunu, güvenlik için yürümeleri gerektiğini” söyleyerek düzensiz göçmenleri ölüme terk ediyor. Her yıl bahar aylarının gelmesiyle birlikte Van’ın İran sınırına yakın bölgelerde yüzlerce Afganistan ve Pakistan vatandaşının cesedi bulunuyor. YOUTUBE KANALLARINDA REKLAM YAPMIŞLAR Kurdukları YouTube kanallarında işlerini kusursuz ve konforlu yaptıkları algısı oluşturmak için reklam videoları yayınlayan insan kaçakçılarının videoları profesyonel bir ekip tarafından çekiliyor. YouTube platformunu ustalıkla kullanan insan kaçakçılarının videolarda oynattığı sözde mültecilerin ise çoğunun kendi adamları olduğu anlaşılıyor. AJANS DESTEĞİ Türkiye’de dolaşıma sokulan pek çok düzensiz göçmen videosunun sahte ya da kurgu çıktığı kanıtlanmıştı. Söz konusu insan kaçakçılarının YouTube kanallarından alınan videoların profesyonel bir ekip tarafından hazırlandığı ilk bakışta belli oluyor. İnsan kaçakçılarının YouTube kanallarında yer alan videoların kanallara yüklendiği ve yayınlanacakları tarihin de ayarlandığı görülüyor. TÜRKİYE’DEKİ HABERLERDE GEÇEN SENEKİ VİDEOLARI KULLANDILAR Geçtiğimiz günlerde bazı medya organlarının ve siyasilerin ‘sınırlarımız güvensiz’ başlıklarıyla yayınladıkları videoların ise insan kaçakçılarının YouTube kanallarından alındığı ve yeni kaydedildiğini iddia ettikleri görüntülerin geçen yıllara ait olduğu ortaya çıktı. İnsan kaçakçılarının Afganistan ve Pakistan’dan Türkiye’ye gelmek isteyen insanları kandırmak için çektiği videolardan telefon numarasını keserek paylaşan Aykırı haber sitesi daha önce de göçmenlerle ilgili yaptığı pek çok haberi düzeltmek zorunda kalmıştı.

2 yıl önce

Pakistan Başbakanı Han: ABD'nin müdahalesi, Afganistan'da daha çok terörist doğurdu

Başbakan Han, CNN’e verdiği röportajda, bölgesel ve uluslararası gelişmeler, Afganistan’daki son durum ve diğer meseleler hakkında açıklama yaptı. Han, ABD’nin kendi vatandaşlarına insansız hava aracı saldırılarının doğru ve teröristleri hedef aldığını söylediğini anımsatarak, "Köylerde patlayan bombalar nasıl sadece teröristleri hedefler?" dedi. ABD halkının bu şekilde patlayan bombaların yol açtığı yan zararlardan haberi olmadığını belirten Han, Washington yönetiminin insansız hava aracı saldırılarına ilişkin politikasını gözden geçirmesi gerektiğini kaydetti. Han, ABD’nin Afganistan’da teröre karşı savaşının daha çok terörist doğurduğunu söyledi. 80 bin kişi öldü Pakistan’ın Afganistan'da ABD ile iş birliği halinde olduğu gerekçesiyle intikam saldırılarına maruz kaldığını hatırlatan Han, "Tüm ülkede intihar bombaları vardı. Biz 80 bin kişi kaybettik” diye konuştu. Han, Afganistan’daki mevcut durum sebebiyle 40 milyon kişinin dar boğazda olduğuna işaret ederek, ABD halkının Taliban hükümetinden hoşlanmama ile son derece zor şartlarla karşı karşıya kalan Afganları birbirinden ayırt etmesi gerektiğini dile getirdi. 'Taliban'ın alternatifi yok' Afganistan’da bir şeylerin ilerlemesi adına şu an dünya için tek seçeneğin Taliban ile ilişki kurmak olduğunu vurgulayan Han, "Şu anda Taliban’a bir alternatif var mı? Hayır yok" dedi. Han, Taliban’ın gönderilmesi halinde bu durumun Afgan halkı için faydalı olup olmayacağını sorgulayarak, dünyanın Taliban’a sırt dönmesinin ülkede kaosa yol açacağına dikkati çekti. ABD’nin Taliban’ı er veya geç tanıması gerektiğini ifade eden Han, dünyanın Taliban’ı tanımadan önce bazı garantiler istediğine işaret etti. Cammu Keşmir'de yargısız infazlar vurgusu Han, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki duruma da değinerek, ülkesinin Pekin Büyükelçisi'nin bölgeye gittiğini ve rapor ettiklerinin Batı medyasında yer alanlardan farklı olduğunu savundu. Cammu Keşmir’de son 35 yılda yaklaşık 100 bin Keşmirlinin öldüğünü belirten Han, bu bölgede 800 bin Hint askeri olduğunu ve yargısız infazların yaşandığını kaydetti.

1 yıl önce

Pakistan Başbakanı İmran Han, dışarıdan fonlanan komplonun hükümeti devirmeye çalıştığını açıkladı

Pakistan Başbakanı İmran Han, ülkesinin bağımsız dış politikası sebebiyle muhalefet partilerinin güvensizlik oyu girişiminin hükümete karşı hazırlanan yabancı finansmanlı bir komplonun parçası olduğunu belirtti. Han, kendisine karşı parlamentoda düzenlenmesi planlanan güvensizlik oylaması oturumu öncesi başkent İslamabad'da 150 bin kişinin üzerinde katılımla miting düzenledi. Han, burada yaptığı açıklamada, dış politikalarının aylardır etkilenmeye çalışıldığını ve bu komplonun farkında olduklarını söyledi. Pakistan'ın bağımsız dış politikası sebebiyle muhalefet partilerinin güvensizlik oyu girişiminin hükümete karşı hazırlanan yabancı finansmanlı bir komplonun parçası olduğunu belirten Han, kimseye boyun eğmeyeceklerini ifade etti. Han, kendisine karşı toplanan muhalefete tepki göstererek, "Bize hangi yerden baskı yapılmaya çalışıldığını biliyoruz. Yazılı olarak tehdit edildik ama ulusal çıkarlarımızdan taviz vermeyeceğiz." dedi. Bahsettiği komploya dair ellerinde kanıt bulunduğunu belirten Han, yabancı komployla ilgili çok şey olduğunu ve bunların yakında paylaşılacağını söyledi. Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi de mitingde yaptığı konuşmada, Pakistan'a yönelik dış müdahalenin bulunduğunu ve bununla ilgili sonra konuşacağını belirtti. "GÜVENSİZLİK OYLAMASI" ÖNERGESİ Başbakan Han'a karşı güvensizlik oylaması oturumunun yarın başlaması öngörülüyor. Oturum, 3 veya 7 gün içerisinde sonuçlanacak. Muhalefet partileri, 8 Mart'ta Başbakan Han'a karşı "güvensizlik oylaması" önergesini Ulusal Meclis Başkanlığına sunmuştu.

1 yıl önce

Pakistan Başbakanı Şerif'ten metrobüs projesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, başkentteki metrobüs terminalinde "İslamabad-Havalimanı Metrobüs Projesi’nin" açılışında yaptığı konuşmada, Çin ve Türkiye’nin toplu ulaşım projesinin tamamlanmasına yardımcı olduğunu belirtti. Şerif, Türkiye ile Pakistan halklarının tarihi kardeşlik ilişkilerine sahip olduğunu anımsatarak, “Türk ekonomisini güçlendiren, Türkiye’yi inşa eden modern bir lider olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sıkıntı ve barış zamanlarında Pakistan’a yardım etti.” dedi. "ANKARA İYİ GÜNDE KÖTÜ GÜNDE YANIMIZDA" Metrobüs projesi sebebiyle Türkiye’ye teşekkür eden Şerif, Ankara’nın iyi ve kötü günde İslamabad’ın yanında durduğunu kaydetti. Eski Başbakan Navaz Şerif döneminde 2015’de Ravalpindi-İslamabad metrobüs projesi hayata geçirilmişti. Daha sonra 2017'de başlatılan İslamabad-Havalimanı metrobüs projesinin bir kısmı tamamlanmış ancak bitirilememişti.

1 2 3 4