07 Haziran Çarşamba 2023

Pakistanlıların kitleler halinde Türkiye sınırından giriş yaptığını gösteren görüntüler gerçek dışı

Pakistanlıların kitleler halinde Türkiye sınırından giriş yaptığını gösteren görüntüler gerçek dışı

Sığınmacı Gündemi Twitter hesabı ve İzzet Çapa tarafından paylaşılan, Pakistanlıların kitleler halinde Türkiye’ye geçiş yaptıkları görüntülerin gerçek dışı olduğu ortaya çıktı.

Sığınmacı Gündemi ve İzzet Çapa’nın paylaştığı bu görüntülerin altından yine bir ‘ajans faaliyeti’ çıktı. 

 

Söz konusu görüntülerle Afganistan, Pakistan gibi ülkelerden Türkiye’ye gelmek isteyenleri dolandıran insan kaçakçıları, çektikleri kurgu videolar ile masum insanları dolandırıyor ve çoğu zaman zor iklim şartlarında ölüme terk ediyor.

 

İnsan kaçakçıları, kurdukları YouTube kanalları üzerinden ‘işlerini kaliteli ve kusursuz yaptıkları’ algısı oluşturan videolarla Afganistan ve Pakistan başta olmak üzere bölgeden pek çok insanı dolandırıyor.

 

Paralarını aldıkları insanları İran sınırları içinde bırakan insan kaçakçıları, “Türkiye sınırının çok yakında olduğunu, güvenlik için yürümeleri gerektiğini” söyleyerek düzensiz göçmenleri ölüme terk ediyor. 

 

Her yıl bahar aylarının gelmesiyle birlikte Van’ın İran sınırına yakın bölgelerde yüzlerce Afganistan ve Pakistan vatandaşının cesedi bulunuyor.

 

YOUTUBE KANALLARINDA REKLAM YAPMIŞLAR

 

Kurdukları YouTube kanallarında işlerini kusursuz ve konforlu yaptıkları algısı oluşturmak için reklam videoları yayınlayan insan kaçakçılarının videoları profesyonel bir ekip tarafından çekiliyor. YouTube platformunu ustalıkla kullanan insan kaçakçılarının videolarda oynattığı sözde mültecilerin ise çoğunun kendi adamları olduğu anlaşılıyor.

 

AJANS DESTEĞİ

 

Türkiye’de dolaşıma sokulan pek çok düzensiz göçmen videosunun sahte ya da kurgu çıktığı kanıtlanmıştı. Söz konusu insan kaçakçılarının YouTube kanallarından alınan videoların profesyonel bir ekip tarafından hazırlandığı ilk bakışta belli oluyor.

İnsan kaçakçılarının YouTube kanallarında yer alan videoların kanallara yüklendiği ve yayınlanacakları tarihin de ayarlandığı görülüyor.

 

TÜRKİYE’DEKİ HABERLERDE GEÇEN SENEKİ VİDEOLARI KULLANDILAR

 

Geçtiğimiz günlerde bazı medya organlarının ve siyasilerin ‘sınırlarımız güvensiz’ başlıklarıyla yayınladıkları videoların ise insan kaçakçılarının YouTube kanallarından alındığı ve yeni kaydedildiğini iddia ettikleri görüntülerin geçen yıllara ait olduğu ortaya çıktı.

 

İnsan kaçakçılarının Afganistan ve Pakistan’dan Türkiye’ye gelmek isteyen insanları kandırmak için çektiği videolardan telefon numarasını keserek paylaşan Aykırı haber sitesi daha önce de göçmenlerle ilgili yaptığı pek çok haberi düzeltmek zorunda kalmıştı.

Yeni Yorum