28 Eylül Çarşamba 2022

Katar: Kabil'deki havaalanına teknik destek konusunda Türkiye ile iletişim halindeyiz

Katar: Kabil'deki havaalanına teknik destek konusunda Türkiye ile iletişim halindeyiz

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani, Kabil'deki havaalanına teknik destek konusunda Türkiye ile iletişim halinde olduklarını aktardı.

 

Bakan ayrıca, havaalanını mümkün olan en kısa sürede yeniden faaliyete geçirmek için Taliban ile birlikte çalıştıklarını söyledi.

 

El Sani, Katar'da bulunan İngiliz mevkidaşı Dominic Raab ile yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

 

"Karzai Havaalanının yeniden açılması için çok çalışıyoruz"

 

Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'yla ilgili değerlendirme sürecinde olduklarını kaydeden el Sani, "Çok çalışıyoruz" diyerek, havalimanının mümkün olan en kısa sürede yeniden çalışır hale gelmesine ilişkin iyimser olduklarını dile getirdi.

 

Bakan ayrıca, "Umarım önümüzdeki birkaç gün içinde iyi haberler verebiliriz" ifadelerini kullandı.

 

El Sani, Katar'ın, Afganistan'da uluslararası uzlaşının sağlanması için çaba sarf etmeyi sürdürdüğünü ve Afgan taraflar arasında tarafsız ara bulucu rolünün devam ettiğini vurguladı.

Havaalanı, altyapısının büyük bir kısmında oluşan tahribat nedeniyle hizmet dışı.

 

İngiltere: Öngörülebilir gelecekte Taliban'ı tanımayacağız ancak diyaloğa açığız

 

İngiltere Dışişleri Bakanı Raab ise ülkesi ile uluslararası ortakların, Afganistan'daki durumu Katar'la görüşmeye devam ettiğini söyledi.

 

Raab, İngiltere'nin Taliban'ı tanıma ihtimaline ilişkin soruya ise, "Öngörülebilir gelecekte Taliban'ı tanımayacağız ancak diyaloğa açığız" ifadesiyle cevap verdi.

 

Taliban'ın kapsamlı bir hükümet kurma konusundaki taahhütlerine bağlı kalması gerektiğini belirten Raab, Taliban'ın sözleriyle değil eylemleriyle değerlendirileceğini kaydetti.

 

Katar'ın Afganistan'dan tahliye krizi sırasında olağanüstü çaba sarf ettiğini vurgulayan Raab ayrıca ülkesi için önceliğin İngiliz vatandaşlarına güvenli bir geçit oluşturmak olduğunu vurguladı.

Yeni Yorum