22 Nisan Pazartesi 2024

ABD Adalet Bakanlığı’ndan YPG itirafı: “YPG, ABD hükümeti tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan PKK'nın alt koludur”

ABD Adalet Bakanlığı’ndan YPG itirafı: “YPG, ABD hükümeti tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan PKK'nın alt koludur”

 ABD Adalet Bakanlığın açıklamasında, YPG ile PKK arasındaki bağlantı resmi olarak kabul edilerek, "YPG, ABD hükümeti tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan PKK'nın alt koludur." ifadesi kullanıldı.

 

Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Florida'nın Tallahassee kentinde yaşayan Daniel Baker isimli kişinin "kaçırma ve yaralama tehdidi içeren eyaletler arası iletişim kurma" suçlamasıyla gözaltına alındığı duyuruldu.

 

Baker'ın 10 Ocak Pazar günü Florida eyalet meclis binasına yapılan saldırılara karıştığına işaret edilen açıklamada, bu kişinin diğer kişileri silahlanarak buraya gelmeye teşvik ettiği belirtildi.

 

Adalet Bakanlığı YPG'nin, PKK'nın kolu olduğunu kabul etti

 

Açıklamada, Baker'ın 2017'de Suriye'de YPG'ye katıldığına işaret edilerek, şüphelinin sosyal medya haseplarında YPG'de keskin nişancı eğitimi aldığını belirttiği ve çeşitli belgesellerde de görüldüğü kaydedildi.

 

Bakanlğın söz konusu açıklamasında YPG ile PKK arasındaki bağlantıyı resmi olarak kabul ederek, "YPG, ABD hükümeti tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan PKK'nın alt koludur." ifadesi kullanıldı.

 

Yeni Yorum