17 Temmuz Çarşamba 2024

İETT'nin başına getirilen Buğra Gökçe'nin geçmişi tartışma yarattı

İETT'nin başına getirilen Buğra Gökçe'nin geçmişi tartışma yarattı

Başkanı olduğu İBB'yi terör örgütü üyeleri için barınma alanı haline getiren Ekrem İmamoğlu tarafından, CHP milletvekili Özgür Karabat'a bol miktarda ihale vermesiyle bilinen Alper Bigili'nin yerine İETT Genel Müdürlüğü'ne getirilen Buğra Gökçe'nin, skandallarla dolu İzmir geçmişi vatandaşlarda soru işareti oluşturdu. Kurduğu yakın ilişkiler ve belediyelerin maddi gücünü kullanarak destek çıktığı CHP medyasının, Buğra Gökçe'nin şaibeli geçmişini görmezden gelmesi dikkatlerden kaçmıyor.

MİLYONLUK VİLLAYI NASIL ALDIĞI BELLİ DEĞİL 

Daha önce İzmir'de Tarihi Kemeraltı Çarşısı'ndaki Balıkçılar Meydanı Projesi'nde iflas eden firmanın bitiremediği inşaatı, belediye imkanlarıyla tamamlatıp kamunun milyonlarca lirasını israf eden eski İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe'nin, 12 bin lira civarındaki maaşı ile Narlıdere'de milyonlarca lira değerinde lüks ikiz villa satın alması İzmir'de çok tartışılmıştı. Gökçe'nin villayı satın aldığı firmanın referansları arasında İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) da yer alyor. 

KINAMA CEZASI VERİLDİ

Öte yandan geçtiğimiz günlerde, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2012'de 53 milyon 874 bin liraya Çek AZD Praha S.R.O - Cross Zlin A.S. iş ortaklığına verilen "Tam adaptif trafik yönetim denetim ve bilgilendirme sistemi" yapımında Sayıştay tarafından 22.4 milyon liralık kamu zararı oluştuğunun tespit edildiğiniN ortaya çıkmasının ardından Belediye Teftiş Kurulu'nun aldığı karar gündem olmuştu. Olayı soruşturan Teftiş Kurulu'nun dönemin Genel Sekreteri Buğra Gökçe'ye kınama cezası verilmesi ve diğerleriyle ilgili ise suç duyurusu süreci için İzmir Valiliği'ne bildirimde bulunulması kararı Başkan Tunç Soyer tarafından imzalanırken İzmir'in büyük zarara uğratıldığının ispatı olmuştu.

ARKADAŞININ FİRMASINA İHALE VERDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZBETON'un çeşitli ilçelerde tretuvar yapımı için mart ayında düzenlediği ihaleyi 26 milyon 385 bin lira ile en yüksek teklifi vermesine rağmen Buğra Gökçe'nin Ankara'dan arkadaşı Özgür Aktepe'nin şirketi Agra Kent Hizmetleri şirketine verildiğini ortaya çıkması büyük yankı uyandırmıştı. 

Hakkındaki iddiaların gölgesinde adeta İzmir'den İstanbul'a kaçan Buğra Gökçe'nin, İETT'de nasıl bir yönetim performansı göstereceği merak konusu.

Yeni Yorum