26 Eylül Pazartesi 2022

Ümit Özdağların kılavuzu Deniz Büstani kim? İşte ırkçı çetenin akıl hocası…

Ümit Özdağların kılavuzu Deniz Büstani kim? İşte ırkçı çetenin akıl hocası…

Türkiye'deki sığınmacı düşmanı çevrenin sürekli ilişkide olduğu ve bilgi aldığı Deniz Büstani'nin aslında kim olduğuna dair soru işaretleri bulunuyor…

 

Ümit Özdağ’dan Hande Karacasu’ya, Sinan Oğan’dan İlay Aksoy’a tüm sığınmacı düşmanlarının bilgi aldığını iddia ettiği Deniz Büstani’nin ırkçı çetenin akıl hocası olduğu konuşuluyor…

 

Ümit Özdağ tarafından fonlanan ‘’Sessiz İstila’’ filminin yapımcısı Hande Karacusu bir Twitter yayınında Büstani ve onunla ilişki içinde olan insanlar hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:

 

“Biraz önce Deniz Büstani’yi dinledim, Deniz bey bizim çok sevdiğimiz, çok saygı duyduğumuz bir arkadaşımızdır. Zaman zaman kendisinden uluslararası hukuk ve Suriye’deki durum hakkında bilgi alırız, bilgi alışverişinde bulunuruz.

 

Zaten sığınmacılar konusuyla ilgilenen insanlar genelde birbirini tanır. İlay (Aksoy) hanım vardır, Gülcan (Havva Eraslan) hanım vardır Deniz (Büstani) bey vardır, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ vardır, Sinan Oğan vardır. Bu insanlar birbirlerini tanır, birbirleriyle bilgi alışverişinde bulunur.”

 

Deniz Büstani aynı zamanda İlay Aksoy, Gülcan Havva Eraslan ile birlikte sürekli Esed propagandası yapan “S Kuşağı Platformu” adlı oluşumun da kurucuları arasında yer aldığı biliniyor. Ayrıca İlay Aksoy ile Büstani birçok programda birlikte konuşmacı olarak bulundular.

Deniz Büstani’nin kayınpederi Halaf Muftah, Baas Partisinde üst düzey yönetici ve Esed rejiminde Uluslararası Medya Yöneticiliği ve İletişim Bakan Yardımcılığı gibi önemli pozisyonlarda bulunuyor.

Rejim televizyonunda sürekli propaganda konuşmaları yapan Halaf Muftah, Türkiye’nin Osmanlı gibi işgalci politikalar izlediğini söylerken ayrıca “Türkleri lanetlemeyi unutuyoruz!” gibi ifadeler kullanmakta da geri durmuyor.

 

Muftah ayrıca Türkiye ile işbirliği yapanları da tehdit etmesiyle biliniyor.

 

Deniz Büstani ise kayınpederi ile ilgili eleştirilere yönelik olarak bu demeçlerin 2013 yılına ait olduğunu iddia ederken, Muftah’ın 2010 yılının öncesinde “Suriye-Türkiye Dostluk Grubu”nda olduğunu da öne sürerek savunmaya çalışıyor.

 

Türk Irkçılarına bilgi akışı sağlayan ve onlarla birlikte işbirliği içinde olan Büstani’nin Türkiye aleyhinde ifadeler kullanan başka insanlarla da ciddi yakınlıkları bulunuyor.

 

Örnek vermek gerekirse, Muftah’ın bir akrabası olan Muhammed Hawaidi adlı şahsın “AK Parti Terör örgütüdür” yazdığı bir paylaşıma Büstani “kardeşim” diyerek cevap veriyor.

 

Hawaidi’nin “Süleyman Şah Fırat’ta geberdi!”, “Türkiye’ye işgalci demeyen haindir ajandır!”, Türk askerlerinin fotoğraflarını “Türk leşler” gibi ifadeleri de bulunuyor.

 

Türk olduğunu beyan eden ve Suriyelileri “Türkiye iç siyasetine karışmaktan” men eden Büstani, Doğu Guta katliamının ardından Guta’ya giderek boynunda rejim bayrağıyla verdiği bir pozu paylaşarak “Doğu Guta terörden temizlendi” ifadesini kullanmıştı.

 

1982 yılındaki Hama Katliamı için de Baas rejiminin aslında “mezhepçi (sünni) bir ayaklanmayı” bastırdığını öne süren Büstani, zalim yönetim yerine mağdurları suçlu ilan ediyor.

 

Lilian Maarouf gibi Türkiyeliler hakkında ırkçı ve hatta nazi yakıştırması yapan gazetecilerle bile işbirliği içerisinde olan Deniz Büstani ne ilginçtir ki, Ümit Özdağ’dan İlay Aksoy’a, Sinan Oğan’dan Hande Karacasu gibi her türlü “Türk Irkçısına” bilgi sağlıyor.

 

Zafer Partili Özdağ ve Demokrat Partili Aksoy birlikte olup, aynı anda işbirliği içerisine girip bilgi akışı sağlayan Deniz Büstani öte yandan CHP üyesi ve Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte çok sayıda fotoğrafı bulunuyor.

Tabi bundan önce ise Vatan Partisi’nde yer alıyordu. Türkiye’de Suriyeli muhacirlere yönelik karşı kampanyanın fitilini ateşleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP üyesi Esed’in etki ajanı Deniz Büstani ile Ortadoğu uzmanı sıfatıyla görüşmeler gerçekleştiriyor.

 

Bu arada CHP 2019 yılında Muftah’ı Suriye konulu bir konferansa davet ediyor fakat Türkiye vizesini reddediyor.

 

Povokatif eylemlerin odağı Zafer Partisinin üst düzey isimlerin ise Büstani’nin programlarına yoğunlukla katıldığı ve kendisine “hocam” olarak hitap ettiği de biliniyor.

 

Türkiye’nin güya “ulusal çıkarları” adına mülteci düşmanlığı yaparken Türkiye aleyhinde çalışan insanlarla içli dışlı olan Büstani’den bilgi alan ırkçı isimlerin, özellikle de Özdağ’ın, Büstani hakkında sorulan sorulara cevap vermediği de iddia ediliyor.

Yeni Yorum