08 Aralık Çarşamba 2021

Üniversite öğrencilerinin barınma sorununu çözmek için valilikler, belediyeler, eğitim dernekleri ve sivil toplum kuruluşları tam anlamıyla seferber oldu

Üniversite öğrencilerinin barınma sorununu çözmek için valilikler, belediyeler, eğitim dernekleri ve sivil toplum kuruluşları tam anlamıyla seferber oldu

Üniversite öğrencilerinin barınma sorununu çözmek için valilikler, belediyeler, eğitim dernekleri ve sivil toplum kuruluşları tam anlamıyla seferber oldu. Belediyeler bir taraftan yurt kapasitelerini artırırken, Sakarya’dan Gaziantep’e Türkiye’nin dört bir yanında oteller, kapılarını öğrencilere açıyor.

 

Üniversite öğrencilerinin barınma soruna çözüm bulmak için valilikler, belediyeler, dernekler, sivil toplum kuruluşları da harekete geçti. Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere Sakarya, Gaziantep, Sivas, Kayseri, Niğde, Tunceli, Ordu gibi pek çok şehirde valilik ve belediyelerin aracılığıyla oteller, kapılarını barınma sıkıntısı yaşayan öğrencilere açtı.  

 

‘BİR ANDA MÜRACAAT ARTTI’

 

Barınma sorunuyla ilgili Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile görüşen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, dün yaptığı açıklamada okulların açılması ve yüz yüze eğitimin başlamasıyla yurtlara talebin arttığını, özellikle yaşadıkları şehirlerin dışında eğitim gören gençlerin bir anda yurtlara müracaat ettiğini kaydetti.  

 

Kasapoğlu ile görüşmesinde çok tatmin edici cevaplar aldığını belirten Özhaseki, şunları söyledi: “Gelen öğrencilere yardımcı olmak için müthiş bir çaba içerisindeler. Ev sahipliğinde bir kusur gösterilmiyor. Zaten yurtların fiziki şartları da eskiye oranla çok daha güzel. Bu konuda eminiz.”

 

Gittiği şehirde yedekte kalanlar ya da yurt çıkmayan öğrencilerin olabileceğini belirten Özhasaki, “Sebebi hiç önemli değil. 

 

Öğrencilerimizin barındırılması ve okula hazırlık dönemi için gençlerimize imkân sunulması için AK Partili belediyeler olarak bir karar aldık. Ülkemizde 1389 belediye var. Bunlardan 803’ü AK Partili belediyeler. Belediye başkanlarımız, bu çerçevede gençlere duyuruda bulunuyorlar. Ola ki müracaatınıza olumsuz cevap geldi veya yurt çıkmaması gibi bir durum söz konusu oldu, o zaman bize müracaat edebilirsiniz. 

 

Belediyelerimiz, gençlere yer bulma konusunda yardımcı olacaklar” diye konuştu.   

 

‘OTEL KONFORUNDA’

 

Devlet yurtlarının beş yıldızlı otel konforunda olduğunu vurgulayan Özhaseki, “Bütün AK Partili belediyeler sonuna kadar öğrencilerimize yardımcı olacaklar. Bu konuyu provokatif bir şekilde eylem sebebi yaparak sokağa dökülmek, bazı işgüzar muhalefetin işi olsa gerek. Biz iş yapma, insanlara yardımcı olma tarafındayız, öğrencilerimizin problemlerini giderebilme tarafındayız. O yüzden de AK Partili belediyeler olarak seferberlik ilan ettik” dedi.

 

VALİLİĞE BAŞVURACAKLAR

 

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, yurt bulamayan öğrencilerle ilgili yaptığı açıklamada, “Geçici olarak barınma ihtiyacı duyan öğrencilerimiz, MEB Uygulama Oteli’miz, öğretmen evleri ve yurtlarımız ile kamu misafirhanelerimizde ücretsiz konaklayabilirler.

 

Konaklama imkânı geçici olarak sağlanacak olup ihtiyaç duyan öğrencilerimiz, Valilik ve İlçe Kaymakamlıklarımızın Açık Kapı birimlerine, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ve üniversitelerimize başvurabilirler” dedi.  

 

500 YATAK AYRILDI

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, üniversite öğrencileri için kurum bünyesinde hizmet veren 500 yatak kapasiteli gençlik kamplarını, gençlik merkezini ve butik oteli Gaziantep Valiliği’ne devrederek öğrencilerin hizmetine sunma kararı aldı.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaptığı açıklamada, gençlerin başlarının tacı olduğunu söyleyerek, ‘Eğitim Şehri Gaziantep’, ‘Bilim Şehri Gaziantep’, ‘Genç Dostu Gaziantep’ hedefiyle yollarına devam ettiklerini belirtti.  

 

‘MAĞDUR OLMAYACAKLAR’

 

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir de şehirde yurtların yeterli olduğunu düşündüklerini dile getirerek, her ihtimale karşı öğrencilerin mağdur olmamaları adına belediye olarak destek olma kararı aldıklarını açıkladı. 

 

Sivas Belediyesi ise yurtlara yerleşemeyen öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayacak. Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman, öğrencilerin KYK yurtları için tercihte bulunduğunu ancak yedekte kalanların olduğunu belirterek, öğrencileri, yurtlara yerleşinceye kadar misafirhaneler ve otellerde konaklatacaklarını söyledi.

 

5 üniversitede 80 bin öğrencinin okuduğu Kayseri’de de üniversite öğrencilerine barınma imkânı sağlanacak. Kayseri Büyükşehir Belediyesi konaklama sıkıntısı yaşayan öğrencilerin 153 Çağrı Merkezi veya 0552 153 38 38 Whatsapp numarasından belediyeyle iletişime geçebileceğini duyurdu.

Yeni Yorum