28 Şubat Çarşamba 2024

Nereden nereye! Ümit Özdağ, CHP ve İYİ Parti’yi mülteci politikasında dansöze çevirdi…

Nereden nereye! Ümit Özdağ, CHP ve İYİ Parti’yi mülteci politikasında dansöze çevirdi…

Irkçı ve popülist söylemleriyle sosyal medyada ilgi odağı haline gelen Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, CHP'den sonra İYİ Parti'yi de mülteci politikaları konusunda 'kıvırmaya' mecbur bıraktı. Sığınmacılara vatandaşlık verilmesini savunan raporlar hazırlayan ve Türkiye'yi sınırlarını kapatmakla suçlayan CHP ve İYİ Partililer, oyları Ümit Özdağ'a kaptırmamak için harekete geçti.

 

Sosyal medyada popülist ve ırkçı bir tutumla Türkiye’ye sığınan yabancıları hedef haline getiren ve ajans desteği ile etkileşimini artıran Ümit Özdağ, CHP ve İYİ Parti liderlerini kıskandırdı. 

 

Birkaç sene öncesine kadar ‘mülteci’ raporları hazırlayan, sığınmacıların kalıcı vatandaşlığa geçmesi, çifte vatandaşlık gibi öneriler sunan CHP ve İYİ Parti, bu hafta mülteci karşıtı olmaya karar verdi.

 

CHP’DEN ‘COĞRAFİ ÇEKİNCE KALDIRILSIN’ TALEBİ

 

Son günlerde yaptığı konuşmalarda Türkiye’nin sığınmacılar tarafından işgal edildiğini söyleyerek, Suriyelileri ülkelerine göndermekten bahseden CHP’li Özgür Özel’in 2016 yılında TBMM’de yaptığı konuşmada “Coğrafi çekincenin kaldırılması ve mültecilik -ki bu bir tercih değildir, bu bir zorunluluktur ve bu bir insan hakkıdır- konusunda, bu hakka saygılı olan hem Türkiye Cumhuriyeti devletinin hem de uluslararası tüm kurum ve kuruluşların üstüne düşeni yapması gerekir.” ifadelerini kullandığı ortaya çıkmıştı.

 

Suriyelilere vatandaşlık verilmesi, iyi bir yaşam standardı sağlanması, Suriyeli öğrenciler için özel okullar yapılması da CHP’nin hazırladığı raporda geçen ifadeler arasında.

 

İYİ PARTİ’DEN ‘TARİH BİZİ AFFETMEZDİ’ RAPORU

 

Geçmişte Suriyeliler ve Türkiye’nin Göç politikası için övgü dolu sözler kullanan İYİ Partili Bahadır Erdem ise hazırladığı “GEÇİCİ KORUMA STATÜSÜNDEKİ SURİYELİLERİN SOSYAL, SİYASİ VE VATANDAŞLIK HUKUKU BAKIMINDAN TÜRKİYE’DEKİ DURUMLARI” başlıklı raporda şu ifadeleri kullanmıştı:

 

"Türkiye, Suriyelilerle adeta bir yangının orta yerinde karşılaştı. Savaştan ve ölümden kaçan Suriyelilerle karşılaşınca da mecburen kapılarını açtı. Ülkeden içeriye aldı. Kanaatimce almaktan başka çaresi de yoktu. Savaşın başlangıcındaki ve bugüne kadar süren süreçteki şartlar gözetildiğinde insani olarak doğru olanı yaptı. Aksi bir tutum takınsaydı tarihi bizi affetmezdi.

Türkiye, yabancıları vatandaşlığa sonradan almak bakımından dünyanın hemen bütün Devletleri ile benzer vatandaşlık hukuku hükümlerine sahiptir. Ancak Suriye’deki savaştan sonraki dönem bütün dünyaya, Suriye’den kaçan beş milyona yakın insan kitlesine kapısını açan Türkiye, uluslararası göçmen politikasında, hem Avrupa’ya hem dünyanın bütün devletlerine insani boyutta büyük bir ders vermiştir."

Yeni Yorum